Rakúsko sa v zozname najväčších a najsilnejších ekonomík sveta drží v prvej 20ke. Spolu s ratingom hodnotenia štátneho dlhu známkou AA, moderným, efektívnym, stabilným a užívateľsky priateľským bankovým systémom má Rakúsko centralizovaný a vládou regulovaný bankový systém s množstvom spoľahlivých a vysoko kvalitných bankových inštitúcií.
Na čele finančného systému stojí Rakúska národná banka, ktorá plní funkciu centrálnej banky a zároveň dozornej organizácie nad ostatnými rakúskymi bankami. Rakúske banky majú rôzne formy – od akciových bánk, cez súkromné a poštové sporiteľne, až po súkromné banky, bankové domy či špecializované družstevné úverové inštitúcie. Väčšina rakúskych bánk je všestranne zameraná a poskytujú plný rozsah bankových služieb.
Oesterreichische Nationalbank (OeNB) je centrálnou bankou Rakúskej republiky a ako taká je integrálnou súčasťou Európskeho systému Centrálnych bánk (ESCB) a Eurosystému. Rakúska národná banka sa spolupodieľa na rozhodnutiach menovej a hospodárskej politiky, ktoré sa týkajú nielen v Rakúska, ale celej eurozóny.
V súlade s federálnym zákonom o OeNB je Rakúska národná banka akciovou spoločnosťou, ktorej základné imanie je z polovice vo vlastníctve vlády. Keďže ide o centrálnu banku, riadi sa osobitnými ustanoveniami odlišnými od tých, ktoré sú platné pre ostatné rakúske banky.
Hlavnou úlohou Rakúskej národnej banky je:
Okrem centrálnej banky majú v rakúskom bankovom systéme dôležité postavenie aj rakúske akciové banky a mnohé ďalšie bankové inštitúcie akými sú napríklad:
Rakúske banky hrajú ústrednú úlohu vo finančnom systéme republiky, a to najmä v oblasti podnikových financií. Akciové rakúske banky väčšinou slúžia na financovanie priemyslu a obchodu, no využívajú sa aj na súkromné účely širokej verejnosti. Rakúske sporiteľne pôvodne prevádzkovali sporiace účty jednotlivcov a poskytovali im pôžičky, dnes však v mnohých ohľadoch pracujú rakúske sporiteľne ako klasické obchodné rakúske banky, poskytujúce všetky bankové služby.
Systém rakúskeho bankovníctva je regionálne založený, čo v praxi znamená, že mnohé rakúske banky a sporiteľne majú svoje pobočky roztrúsené po celom Rakúsku. Okamžitý a bezproblémový prístup k financiám a úsporám zabezpečuje stabilitu a rozvoj domáceho sporenia, vďaka čomu je väčšina úspor uložená práve v rakúskych bankách. Aj vďaka tomu má Rakúsko jednu z najvyšších mier úspor v krajinách OECD.
Úspory uložené v rakúskych bankách sú hlavným zdrojom finančných prostriedkov pre podnikanie v krajine. Aj preto sú rakúske banky úzko prepojené s priemyselnými a inými podnikmi, a preto bývajú často zastúpené v dozorných radách rôznych spoločností.
Keďže je v súčasnosti v Rakúsku činných viac ako 800 rôznych bankových subjektov, ponúkame vám prehľadný zoznam tých najväčších a najsilnejších rakúskych bánk spolu s ich bankovými kódmi (BLZ).
UPOZORNENIE: Kódy rakúskych bánk sa môžu od seba líšiť v závislosti od pobočky, pred každou transakciou si preto overte správnosť kódu, ktorý zadávate.
Chcete si založiť účet v niektorej z rakúskych bánk? Bez problémov – na založenie rakúskeho účtu sa však musíte osobne dostaviť na niektorú z pobočiek vami vybranej rakúskej banky a predložiť nasledovné doklady:
Na pobočke rakúskej banky budete musieť vyplniť príslušné formuláre, na základe ktorých vám potom vydajú informačný balíček. Ten obsahuje podrobné informácie o banke, osobnom bankovníctve a všetkých finančných službách príslušnej rakúskej banky. V informačnom balíčku budú teda zahrnuté aj detaily o účte (kontonummer) a váš bankový swift kód, ktorý je nevyhnutný pre prijímanie platieb a realizáciu prevodov. Bankomatovú kartu dostanete poštou v priebehu nasledujúcich 3 dní.
POZOR! Pri hľadaní zamestnania alebo poberaní dávky v nezamestnanosti z inej EÚ/EHP krajiny, si veľa rakúskych bánk vyhradzuje právo nevydať bankovú kartu. Je však možné získať servisnú kartu, s ktorou sa dá vyberať peniaze zo vstupných hál všetkých pobočiek danej rakúskej banky.